Lista “To-Do”

PLANUJ KAŻDY SWÓJ DZIEŃ Z WYPRZEDZENIEM


Przygotowując się na kolejny dzień czy tydzień, warto mieć stworzony na ten okres odpowiedni plan działania. Spontaniczne działanie bez planu na dłuższą metę nie tylko kradnie nam nasz bezcenny czas, ale też prowadzi do prokrastynacji. Z pomocą może nam przyjść stworzenie listy rzeczy do zrobienia czyli potocznie nazywanej listy To-Do. Na takiej liście warto wypisywać rzeczy jakie planujemy zrobić w najbliższym czasie ale nie tylko.

  • Osobiście planuję z ołówkiem w ręku. Mam w swoim papierowym kalendarzu 4 listy “To-Do” (czyli takie rzeczy do zrobienia) z planami swojego działania: jest tam lista roczna, miesięczna, tygodniowa i dzienna.
    Ja akurat preferuję wersję papierową, (chociaż nie tylko) ale o tym wspomnę za chwilę. Ty możesz jednak równie dobrze prowadzić ją w smartfonie czy komputerze
  • Wypisuję więc w każdym z tych obszarów swoje obowiązki i zamierzenia , które następnie podporządkowuję według wagi i terminu wykonania.
  • W trakcie pracy odhaczam kolejno każde zrealizowane przeze mnie zadanie co daje mi poczucie sprawczości i satysfakcję że idę do przodu.

Dzięki temu, że prowadzę taką listę “TO-DO” pozbyłem się nawyku odkładania spraw na później. To mnie też motywuje do dalszego działania i zauważam że moja samoocena i poczucie wartości znacznie przy tym wzrastają.

Jest naprawdę sporo fajnych aplikacji które mogą pomóc nam nas zmotywować i ułatwić planowanie i realizowanie tych naszych zamierzeń. Ja alternatywnie używam prostej a zarazem skutecznej aplikacji która nazywa się “TIMEBLOCK” Jest to aplikacja którą testuję już od kilku miesięcy i sprawdziła się u mnie na tyle że wykupiłem sobie jej wersję premium. Ale możesz jak pamiętam pobrać ją sobie w pełnej wersji testowej na 7 dni.